22 způsobů, jak pracovat na cestách

Nemusíte učit jazyky ani být ajťák

Nové recepty

Vyrábím s láskou

spot_img

Jako bakalář sociálních věd nemám na pracovním trhu úplně na růžích ustláno. To mi ale nebrání dnes žít a pracovat v zahraničí. Navíc mám volnou pracovní dobu a prostor dělat to, na co jsem v Praze nikdy neměla čas.

V tomhle článku se nedozvíte, jak se stát milionářem díky tomu, že cestujete. Samozřejmě se to stát může, ale s velkou dávkou úsilí a štěstí. Pojďme si ale raději ukázat, jak si vydělat na cestách i s minimem znalostí a zkušeností. Tipy, které fungují, vám umožní cestovat déle, s minimem výdajů, maximem výnosů a zároveň si to pořádně užijete.
A máme pro vás i offline možnosti!

 1. PRACUJTE V HOTELECH A RESORTECH: Ubytovací zařízení v turistických oblastech hledají pracovníky neustále. Stačí průměrná znalost angličtiny nebo jiného jazyka (např. němčina, španělština – záleží, kam se chcete vydat). Můžete pracovat jako recepční, kuchař nebo číšník. Pokud se domluvíte anglicky dobře a máte rádi akci, uplatnění najdete třeba i jako animátor – budete vytvářet zábavný program pro hotelové hosty, ať už dospělé nebo děti. Platy tady nejsou špatné, navíc většinou bydlíte zdarma a máte příspěvek na stravování v hotelu.
 1. HLÍDEJTE DŮM NEBO MAZLÍČKY – HOUSESITTING: To je možnost bydlení zdarma, která vám ušetří náklady za pronájem bytu v zahraničí. Vyberete si destinaci, kam chcete odjet a pomocí služeb, jako je Mind My House nebo Trusted Housesitters si najdete dům, o který se budete starat po dobu nepřítomnosti majitele. Někdy máte na starosti jen zalévání kytek a úklid, jindy i domácí mazlíčky. Pokud milujete venčení psů, jděte do toho!
 1. STŘÍHEJTE VLASY: Zní vám to neuvěřitelně? Jako kadeřník (nebo klidně jako kosmetička) si můžete na cestách slušně vydělat. Vaše služby můžete poskytovat doma nebo přímo u zákazníka. Stačí se domluvit s hostely v okolí, aby doporučovali vaše služby. Dobré je inzerovat také na facebookových skupinách jako je Expats in (jméno města, kde jste) společně s ukázkami vaší práce. Nabídnout můžete nižší cenu, než salony ve městě. Potom už vám práce půjde hlavně z doporučení. Pozor, samozřejmě to musíte umět!
 1. VYDĚLEJTE BALÍK NA MOŘI: Práce na okružních plavbách je dobrou možností, pokud chcete vydělat dostatek peněz na další cestu. Na moři totiž nemáte žádné výdaje – spíte a jíte zdarma. Můžete pracovat jako posádka lodi, kuchař nebo pomocný kuchař. A nebo (stejně jako v případě resortů) jako animátor. Pokud vás netrápí mořská nemoc, tady je vaše šance ušetřit na parádní cestu a ještě se seznámit s lidmi z celého světa – networking na lodi vám může přinést další zajímavé příležitosti. Nevýhodou jsou dlouhé směny a proto nedostatek volného času – je to ale práce, kterou nebudete dělat déle než pár měsíců a výdělek za to stojí.
 1. UČTE JÓGU: Vydělat příjemné peníze v zahraničí (a nestrávit půl dne zíráním do notebooku) můžete také jako fitness instruktor. Díky službě Yoga trade o sobě můžete dát vědět a nabídnout svou práci koncovým zákazníkům jako soukromý lektor, nebo také reagovat na nabídky zaměstnání od hotelových resortů a wellness studií. Pokud umíte zároveň některou z technik masáží, máte velkou výhodu.
 1. PRACUJTE NA DÁLKU PRO ČESKOU FIRMU: Zvažte, jestli práce, kterou děláte, jde dělat i bez vaší přítomnosti ve firmě. Nabídněte svému šéfovi, že odjedete na kratší dovolenou a budete vykonávat svoji práci tak, jako byste byli v kanceláři. To musíte samozřejmě dodržet – jedině tak se vám povede přesvědčit vedení, že jako zaměstnanec můžete fungovat i na dálku.
 1. PRACUJTE PRO STEJNOU FIRMU V ZAHRANIČNÍ POBOČCE: Pokud pracujete u firmy, která má své pobočky i v zahraničí, můžete se za dobré pracovní výsledky nechat převést přímo tam. Funguje to především v řetězcích, jako jsou hotely a resorty nebo společnosti nabízející finanční produkty – nejpravděpodobněji vás převedou v rámci EU, ale dostat se můžete i do Kanady nebo asijských zemí.
 1. BUĎTE SOUKROMÝM PRŮVODCEM: Pokud bydlíte v nějakém světovém městě už pár měsíců, můžete nabídnout svoje služby i jako průvodce. Vaše služby můžete inzerovat na serverech jako je Vayable nebo Like a Local. Další možností je rovnou obejít cestovní agentury a nabídnout služby tam. Tady ale bude zapotřebí dobrá znalost cizího jazyka.
 1. VYDĚLEJTE NA MINIÚKOLECH: V Česku se tomu možná ještě říká melouchy. Existují servery, kde se setkávají poptávky pro malé zakázky s profesionály. Dobře funguje např. Elance nebo Upwork. Inzeruje se tady všechno od tvorby webu přes překladatelství až po hlídání dětí a drobné stavební práce. Další možnost, jak pracovat na cestách, ať už online či fyzicky v zahraničí. A nevezme vám to spoustu drahocenného času ?
 1. PRODÁVEJTE FOTKY: Když jste na cestách, fotíte tak jako tak. Pokud děláte alespoň průměrné fotky a nefotíte jen selfie, svoje snímky můžete nabídnout fotobankám. Nečekejte milionové výdělky, spíše pár dolarů za každé stažení fotky. Pokud vás ale focení baví, můžete cíleně fotit zajímavé momentky a netradiční obrazy z cest – potom vaše díla fotobanky vyberou třeba na plakát nebo pohledy. Zkuste štěstí na SmugMugs nebo Shutterstock.
 1. VYDĚLÁVEJTE Z PLÁŽE – Affiliate marketing: Pokud už z domova rozjedete job, pro který potřebujete jen notebook, máte vystaráno. Můžete cestovat, kam chcete a pozor si dát jen na dobrou wifi. Affiliate marketing je jednou z možností, jak pracovat na cestách – najdete si prodejce, uzavřete s ním partnerství a přeprodáváte jeho produkty pomocí svojí webové stránky. Nepotřebujete zboží nikde skladovat ani odesílat, jste jen zprostředkovatel. Budete potřebovat zajímavý obsah pro váš web či blog a nějaké recenze předchozích zákazníků – potom už můžete vydělávat, i když spíte.
 1. HLÍDEJTE DĚTI: Pokud je vám mezi 21-26 lety, můžete vyrazit do zahraničí jako Au-Pair s některou z agentur. Pokud je vám více, nezoufejte. Vyjet můžete i díky službám, jako je Workaway. Tady sice nedostanete ve většině případů zaplaceno, ale můžete si prodloužit svůj pobyt v zahraničí, když vám dochází peníze – bydlíte a jíte zdarma. Pokud hledáte placené zaměstnání, nabídněte svoje služby opět na facebookových stránkách pro cizince žijící v zahraničí – někdo, kdo je vám ochotný platit, se určitě najde. Můžete taky hlídat třeba jen o víkendech a přes týden studovat nebo se věnovat jiné výdělečné činnosti.
 1. PRACUJTE NA VOLNÉ NOZE PRO VÍCE ČESKÝCH FIREM: Další možností je udělat si živnostenský list na činnost, ve které jste odborník. A opět můžete pracovat online, jako tzv. freelancer pro více českých společností a dělit svůj čas mezi práci a užíváním si dovolené či rovnou života v zahraničí. Chce to jistou dávku disciplíny a organizace času.
 1. VAŘTE PRO TURISTY: Cestovatelským trendem poslední doby je dělat věci tak, jako je dělají místní. Včetně jídla. A toho můžete využít i vy, pokud máte k dispozici byt, stůl a sporák. Vytvořte originální menu a zadejte cenu, kterou chcete, aby vám návštěvníci za večeři u vás doma zaplatili. Můžete vařit jak místní kuchyni, tak klidně nabídnout i tu českou. Zaregistrujte se na Eatwith nebo With Locals a těšte se na první hosty.
 1. PIŠTE CESTOVATELSKÝ BLOG: Spíše než instantní výdělek, vám blog pomůže prezentovat sami sebe a případně služby, které nabízíte. Tak si vás může všimnout případný zaměstnavatel, nebo vám někdo může nabídnout zajímavý přivýdělek na volné noze. Je potřeba mít opravdu dobrý obsah a psát pro lidi – tipy, rady a triky ve vaší destinaci jsou skvělou volbou. Naopak blog ve stylu cestovatelského deníku, který je super na čtení, zpravidla nepřinese tolik užitečných rad vašim čtenářům. A vám peníze také ne. Jak si přivydělat psaním cestovatelského blogu? Zprostředkováním prodeje nebo služeb, provizemi z doporučení zboží… a nebo vám nějaká cestovka zaplatí letenku a vy o nich napíšete. To je fér, ne? Inspirujte se přímo tady u nás, nebo u skvělých zahraničních i českých bloggerů: Katka cestuje, Lucky cesta nebo Nomadic Matt.
 1. PIŠTE JAKÝKOLI BLOG: Jste na něco odborník? Napište o tom e-knihu a nabídněte ji za email návštěvníka. Můžete mít blog o web designu, online platformu pro učení jazyků, nebo učit lidi cokoliv pomocí videí – opět se zaměřte na praktické tipy a triky z vašeho oboru. I tady můžete doporučovat produkty a služby spojené s vaším zaměřením (třeba softwary, sportovní vybavení, nebo kosmetické produkty). Pokud to chcete zkusit, vzdělejte se nejdříve v Content a Inbound Marketigu – využijte super online kurz zdarma s certifikátem od Hubspot Academy.
 1. STAŇTE SE YOUTUBEREM: Tohle je nový byznys tisíciletí. Čím “návodnější” videa vytvoříte, tím více budou sledovaná. Skvěle fungují různé tipy a triky z oblasti kosmetiky a fitness, nebo jazykové kurzy. Kromě provizí z doporučení produktů a služeb získáváte peníze z reklam, které youtube vkládá před vaše videa. Videa můžou být v češtině, ale pokud si věříte, rovnou i v angličtině nebo jiném jazyce. Pokud videa propojíte s osobním blogem a skupinami na sociálních sítích, máte návštěvnost zaručenou.
 1. OPRAVUJTE MENU V ANGLIČTINĚ: Taky se rozčilujete, když jste na dovolené v restauraci a menu je plné gramatických chyb? Pomozte jim, rádi vám za to pár dolarů zaplatí. Platí to pro všechny jazyky, které umíte. Pokud se vydáváte třeba do Chorvatska nebo Polska, můžete zkusit štěstí i s češtinou. V Thajsku jsem potkala kluka, který si takhle přivydělával už pár měsíců – za den obešel pět, šest restaurací a v každé dostal 10-20 dolarů. To není špatný způsob, jak získat peníze navíc, ne?
 1. ZMĚŇTE LOKALITU, SNIŽTE NÁKLADY: Další vychytávka pro snížení nákladů při práci v zahraničí. Díky službě Numbeo můžete jednoduše porovnat předpokládané náklady na život v jednotlivých zemích světa. Zjistíte například, že se maximálně vyplatí žít v asijské zemi a pracovat na dálku pro zahraniční (v tomto případě i českou) firmu. Náklady na nájem a jídlo jsou tady totiž opravdu nízké a wifi rychlá. Proto žije ve velkých thajských městech spousta cizinců, včetně Čechů – mrkněte na facebookovou stránku Češi v Thajsku a získejte užitečné tipy.
 1. BUSKING: Zpíváte, hrajete na hudební nástroj, tancujete, jste kouzelník nebo umíte něco dalšího, co můžete předvést na ulici? Tak do toho. Pomocí buskingu si můžete zábavně vydělat hezké peníze – záleží na vašich dovednostech. Turisti milují pouliční umělce, kteří jsou originální. Pokud zpíváte, zkuste si vyhlédnout někoho, kdo hraje na kytaru a utvořte super duo. Pozor, je třeba si zkontrolovat, na jakých turistických místech je to možné, případně zda je potřeba uhradit poplatek městu za poskytnutí prostoru.
 1. PIŠTE ČLÁNKY: Rádi píšete? Pokud něčemu rozumíte (a nemusí to být vždy cestování) nabídněte svoji práci českým nebo zahraničním online magazínům. Pohlídejte si klíčová slova a snažte se, aby vaše články měly pro čtenáře vždy přínos. Vyhněte se různým klišé. Psát nemusíte jen pro Čechy o zahraničí, ale i pro zahraniční zdroje o Česku – využijte toho, že jste místní! Dobré peníze můžete dostat za PR články, které budou propagovat služby a produkty firem. Kromě online magazínů můžete samozřejmě nabídnout svoje služby i pro tištěné průvodce a různé zájmové magazíny. Z těch českých je to například časopis Žlutý nebo ČD pro Vás, ale klidně taky Run magazín, Koktejl nebo Apetit. Pokud umíte slušně anglicky, můžete psát pro magazíny aerolinek výměnou za letenky nebo pro různé online cestovatelské servery, jako je třeba Matador Network.
 1. POMOZTE KRAJINŮM A NOVĚ PŘÍCHOZÍM: Bydlíte v jednom městě delší čas? Strávili jste před časem spoustu času vyřizováním víza nebo pracovního povolení? Ovládáte perfektně místní jazyk? Využijte svých zkušeností a buďte doprovodem pro nově přijíždějící. Rádi vám zaplatí, protože si za hodiny strávené na úřadech nebudete účtovat tisíce jako právníci. Je ale důležité, abyste opravdu dokázali pomoci. Můžete nabízet doprovod pro cizince i Čechy.

Spousta možností, co vy na to?

Každému funguje v zahraničí něco trochu jiného – někdy je to kombinace více minijobů, jindy online podnikání anebo dobrovolnictví s bydlením zdarma zkombinované s prací na dálku. Rozhodně nedělejte něco, co vás nebaví – chcete si to přece na cestách užít. 🙂

A jak si vlastně vydělávám já?

Bydlím v São Paulu a peníze získávám kombinací několika způsobů. Když jsem před rokem přiletěla, byla jsem studentka a mohla jsem tak využít placené stáže jako učitelka angličtiny ve školce. To doporučuji všem, kteří mají status studenta (nebo max. rok od ukončení Bc. či Mgr. studia).

Od skončení stáže si vydělávám jako soukromá jazyková lektorka, což je v Brazílii slušně placené a navíc mi to vytváří síť zajímavých lokálních kontaktů. Také píšu články pro online magazíny a PR články pro cestovní agentury. Občas zodpovím nějaký placený dotazník – to mi nepřináší výdělky snů, jak se o nich říká, ale díky pár kliknutí na mobilu (například po cestě autobusem, kdy stejně nemám co na práci) dostanu třeba kávu zdarma ve Starbucks nebo slevy na oblečení místních značek.

Protože většinu jazykových hodin mám ráno a večer, přes den můžu jít na brusle do parku, do posilovny, objevovat nové restaurace nebo se učím tancovat. A hlavně – sleduju různé online kurzy a doplňuju znalosti do životopisu, protože nikdy nevíte, co se může hodit ?

Lenka

Napište komentář

Napište komentář
Zde napište své jméno

Tak to jsem já

spot_img

Vyrábím s láskou

spot_img

Vege a vegan recepty

Sladké recepty

Bezlepkové recepty

Cestování