Když se rozhodneme podívat do světa, máme několik možností. Buď budeme “cestovatelem”, který poznává, objevuje a ochutnává. Nebo “turistou”, který dává přednost odpočinku a all inclusive servisu. A tady to všechno začíná. To zásadní rozhodnutí.

Hodně z nás má pořád takovou tu zaběhlou představu, že když se jede za hranice Evropy, je lepší svěřit svůj život do rukou cestovky.

TYP 1 – POHODA V RESORTU

Byla jsem na tom úplně stejně. Proč? Možná je to tím, že to známe zažité z dovolených s rodiči. Možná tím, že cestovky jsou víc vidět a je to tak nějak pohodlnější a jednodušší. Koupíte si all inclusive pobyt z katalogu se snovými fotkami nekonečných pláží, romantických západů slunce a modrých bazénů lemovaných sladkými koktejly. V den odjezdu jste nastoupeni s obřím kufrem plným opalovacích krémů na smluveném místě s dalšími “výletníky”. Naloží vás a o pár hodin později zase vyloží v resortu s výše zmíněným bazénem a dovolená může začít.

Vybalíte, zkontrolujete výhled z balkonu, pak omrknete jak daleko je to k moři a je to. Ráno na snídani, pak do bazénu a na pláž, sem tam pro koktejl, pak něco k jídlu a šup šup zpět na lehátko č.5 v řadě 7. A máme tady večer a k tomu přece patří další co? Jídlo a pití! A taky nějaká ta hudba a noční procházka po nejbližším okolí hotelu. Nakoupíte dárečky počínaje magnetkami a pohlednicemi a konče suvenýry z trhů, kde zkoušíte smlouvat cenu. A takhle se to opakuje den po dni a zlatým hřebem celé té “exotické” dovolené je výlet lodí nebo cesta autobusem k nějakým těm památkám, abychom taky něco viděli. No a týden až dva je za námi. Zapakujete kufr, naposledy se jdete rozloučit s pláží a jede se domu. Zkrátka jako v Účastnících zájezdu. No kdo tohle nezažil. 🙂

Po návratu všem vyprávíte, co jste všechno zažili, kamarádi obdivují vaše opálení a fotky, pak rozdáte suvenýry a je po všem. A zase za rok. Každý z nás asi takovou dovolenou zažil a v podstatě asi není co víc k tomu říct. Není to nuda, ale že by to byla nějaká extra zábava, to se asi říct nedá.

Dovolená vs. dovolená aneb Vietnam s cestovkou? Nikdy.

TYP 2. – POZNÁVACÍ ZÁJEZDY

Hit posledních let, který vytlačuje klasické váleníčko na pláži. Jsou to poznávací zájezdy.

Uvidíte toho hodně. To ano. V pár dnech, za spoustu peněz, nestihnete se ani rozkoukat a ani si odpočinout. Ale přece jste tam byli ne? A máte z toho fotku.

Cestovka připraví napěchovaný program po hlavních turistických místech v zemi a celý svět s vámi objede klidně za týden. A to včetně letu.

Ve skutečnosti by to ale nemělo být jen o turistických místech. Jako tady u nás. Všichni cizinci chtějí vidět Prahu a tak je autobusy vyloží na Staromáku, průvodce je táhne po hlavních atrakcích, kde si všechno cvaknou a pak je naženou do předražené hospody, kde jim na talíři přistane průměrná svíčková s brusinkovým kompotem a sladkou šlehačkou ze spreje. Krása. Ale o skutečné zemi nemají ani potuchy. Na cestách po Indonésii jsme potkali dámu, která jela na Eurotrip, při kterém navštívila i Prahu. Hrozně se divila, že ve skutečnosti nejíme pořád párky a nekupujeme kvanta broišeného skla. 🙂

Před lety jsme pro zajímavost zavítali na jednu takovou přednášku od známého cestovatele, který projel celýýýý Vietnam za 20 dní (včetně letu) a hrdě tvrdil, že se všude bez problému domluvíte anglicky. TOMU ROZHODNĚ NEVĚŘTE.

Ne, žádná země se nedá procestovat za dva týdny a ne, anglicky se opravdu všude nedomluvíte a v Asii to platí dvojnásob.

Je to asi jako kdyby Japonci čekali, že se v Horní Dolní domluví anglicky. Leda náhodou.

Dovolená vs. dovolená aneb Vietnam s cestovkou? Nikdy.

TYP 3. – NA VLASTNÍ PĚST DO TURISTICKÉHO CENTRA

,,Jo vy chcete jet na Srí Lanku? Tam byla loni Maruška s Honzíkem”. A pak se bavíte s Maruškou a dozvíte se, že nejeli s cestovkou, ale přesouvali se klimatizovaným taxíkem a národní Rice and Curry vůbec neochutnali, protože celou dobu jedli krevety z předražených restaurací u pláže. Jak to ale udělat a odhodlat se i za hranice turistických oblastí?

Dovolená vs. dovolená aneb Vietnam s cestovkou? Nikdy.

TYP 4. – JAK SE ODHODLAT A ZAČÍT OPRAVDU POZNÁVAT?

A my? My bychom doteď cestovali úplně stejně jako v bodě 2. nebo 3. Prozřeli jsme až díky Tomášovi ve Vietnamu, který nás během dvou snů vyškolil a hodil do vody. Nejdřív se nám to líbilo, pak jsme chtěli domů a měli jsme hlad, pak se nám to líbilo a pak jsme chtěli zase domů a nakonec jsme si Asii zamilovali a chystáme se dál a dál.

A vždycky, když jsme si začali myslet, že už všechno víme a na všechno jsme si zvykli, tak přišla pěkná facka. Jenže v tu chvíli už není na výběr a letadlo domů letí až za měsíc, takže to nějak jít musí. A ono to vážně jde, stačí překonat počáteční zábrany a vyrazit! 🙂

A tak jsme objevili skutečnou pravdu. Že nejvíc toho člověk pozná, když se řídí sám sebou.

Pokud tedy nemáte zrovna půl roku na cestování, vykašlete se na poznávací zájezdy typu Vietnam od severu k jihu za 14 dní, akční cena 60 000 Kč. Kupte si letenku za 15 000 Kč a řiďte si svůj čas podle sebe. V klidu procestujte třeba jen část jižního Vietnamu, kterou pak stihnete alespoň trochu poznat. A nejedná se jen o Vietnam. Tak je to se vším. Někde se vám líbí? Dneska prostě nemáte náladu na odjezd? Není problém se zdržet, nic vás netlačí a jste doslova páni svého času.

Jasně, že bychom kolikrát leželi raději s pizzou na břiše v resortu, než šlapali pěšky kopec s krosnou, protože po cestě se prostě nedá jet. jenže ty nejsilnější zážitky jsou vždycky trošku extrémní, no ne! 🙂

Teď si asi říkáte. A jak to mám udělat? Já nikde žádného kamaráda nemám. A právě proto se s vámi chceme podělit o naše rady a typy ověřené na vlastní kůži.

A jestli se ptáte jak dopadlo to uzený v krosně převážený maso z minulýho článku, tak nepřežilo. Asi se to dalo čekat co? Při těch 40°C v Dubaji.

Mrkněte taky na články z Indonésie, kam jsme se vydali na půl roku pracovat, cestovat a prostě žít. 🙂

Judit

Dovolená vs. dovolená aneb Vietnam s cestovkou? Nikdy.

Dovolená vs. dovolená aneb Vietnam s cestovkou? Nikdy.

Okomentovat