Když jsem plánoval svou první velkou low cost cestu do Thajska, tak jsem věděl, že bez smlouvání to nepůjde… smlouvání všude a o vše. Jasně, v Evropě není smlouvání zrovna na místě, ale pokud se vydáte do Thajska, nebo jiné destinace Jihovýchodní Asie, tak s tím musíte počítat. Pro Thajce je smlouvání “národním sportem” a já osobně mám sport hodně rád, tak proč si s nimi nezahrát. 🙂

Smlouvání v Thajsku
Před cestou do Thajska jsem neměl se smlouváním žádné zkušenosti, takže jsem vůbec nevěděl, co očekávat. Ale netrvalo to dlouho. Hned po výstupu z vlaku v centru Bangkoku jsem měl první možnost si vše pořádně vyzkoušet. Potřeboval jsem se dostat na vlakové nádraží Thonburi, které je cca 7 km od centra. Hned si mě odchytl řidič tuk tuku, takže smlouvání mohlo začít.

Už na začátku jsem si řekl, že vždy půjdu na 50 % z částky, za kterou mi danou službu nabídnou a pokud to neprojde, tak budu postupně navyšovat.

Řidiči to vždy zkusí, takže když mi nahodil cenu 500 bahtů, s úsměvem jsem okomentoval, že je to dost a dám max 250 BHT. Po 15 minutách smlouvání jsme se nakonec domluvili na 300 BHT a věřím, že kdybych byl vytrvalejší, tak bych to na těch 250  BTH usmlouval.

Jelikož to ale byla první zkušenost, tak jsem byl spokojen. Hned o hodinu později jsem obdobně domluvil hotel z 1200 BHT na 600 BHT, což i tak byla hrozná pálka, ale byl to jediný hotel v okolí. Rozpočet na den jsem měl 700 BHT a hned prvních pár hodin v Thajsku jsem v tom byl za 900 BHT, takže jsem musel začít smlouvání pořádně trénovat.

Smlouvání v Thajsku

Pokud chceš smlouvat, nasaď úsměv a nezvyšuj hlas, jinak se na to vykašli.

Se smlouváním jsem se setkával každý den, takže už jsem věděl, za kolik se co dá pořídit.  Díky tomu jsem měl ubytování vždy max za 300 BHT na noc a pokud jsem zůstal více dní, domluvil jsem ještě slevu na každý další den.

Jediné místo, kde se nesmlouvá (a ani bych si to nedovolil), jsou pouliční stánky s jídlem, kde je pevně daná cena.  Člověk se tam i tak nají za pár korun, takže není potřeba dohadovat se o ceně. Důležitá věc při smlouvání je úsměv a pozitivní přistup. Pokud se budete rozčilovat nebo ještě hůř, budete na místní řvát, tak to uškodí jedině vám. Thajci smlouvání berou jako hru a počítají, že budete hrát s nimi. Pokud hrát nebudete, tak je urazíte. No vážně, oni s tím počítají a váš výkon dokážou ocenit tím, že se usmějí a plácnou si s vámi na ceně, kterou určíte vy.

A tady pár rád a postřehů při smlouvání

1. smlouvejte s rozmyslem

Vždy začnete smlouvat max na 50 % z ceny, kterou vám řeknou a postupně navyšujte – Thajci vždy cenu nastřelí a čekají na vaší nabídku.

2. usmívejte se

Smlouvejte vždy s úsměvem a hlavně se nerozčilujte a nezvyšujte hlas – pokud to nedodržíte, tak Thajce urazíte a nebudou se s vámi bavit.

3. nesmlouvejte u jídla

Nesmlouvejte ve stancích s pouličním jídlem – ceny jsou velice nízké a z něčeho musí prodejci živit rodiny.

4. množstevní sleva za ubytování

Pokud si někde domluvíte více nocí, určitě ještě dostanete za každou další noc slevu, ale sami vám to samozřejmě nenavrhnou. Musíte si o to říct.

Možná si říkáte, že to musí být otrava, pořád o všem smlouvat a já to mohu jen potvrdit. Někdy to otrava opravdu je. Občas vás to celkem zdržuje a někdy je to i nepříjemné, ale o tom to je. Nejen, že vám to ušetří dost peněz, ale taky vás to obohatí o skvělé zážitky 🙂

Jirka

Smlouvání v Thajsku

Smlouvání v Thajsku

Okomentovat