Domácí baklava s vlašskými ořechy + filo těsto krok za krokem

Recept krok za krokem včetně obávaného filo těsta.

To nejnovější

spot_img

Minulý podzim jsme na chatě měli takovou nadílku vlašských ořechů, že je zpracovávám až doteď. A jedním z receptů, do kterého se skvěle hodí, je právě baklava. Tradiční sladký dezert, který je oblíbený především v Řecku a arabských zemích.

Pravá baklava se skládá z mnoha vrstev křehkého filo těsta, takže recepty s listovým těstem nejsou úplně „to pravé ořechové“ :-). Po upečení se baklava polévá cukrovo medovým sirupem s citronem, který vše krásně spojí a dodá chuť.

TIPY

FILO TĚSTO A JEHO NÁROČNOST

Taková tradiční baklava je ale opravdový oříšek na přípravu. Chce to trpělivost a čas, ale když se do toho ale dáte, určitě nebudete litovat. Proto se nenechte odradit složitým a zdlouhavým postupem, náročné je pouze filo těsto. Přesněji řečeno vyválení těsta na tenké pláty.

• doba přípravy: 2 až 3 hodiny (+ 2 hodiny na odležení těsta) • počet porcí: cca 15

Použila jsem vysoký plech o velikosti cca 30×20 cm. Doporučuji ale zvolit kulatou formu. 🙂

INGREDIENCE

na filo těsto

 • 470 g hladké mouky
 • 250 ml vlažné vody
 • špetka soli
 • lžička octa
 • 4 lžíce olivového oleje
 • kukuřičný škrob na podsypávání (NUTNÉ!!!)

na ořechovou náplň

 • 400 g jader vlašských ořechů
 • 2 lžičky skořice

na potírání těsta při skládání baklavy

 • 3/4 šálku rozpuštěného másla

na cukrovo medový sirup

 • 230 g třtinového cukru
 • 150 ml medu
 • 100 ml citronové šťávy
 • 200 ml vody

k servírování

 • podrcené vlašské ořechy
 • rozpuštěná čokoláda
 • měsíčky citronu

POSTUP PŘÍPRAVY FILO TĚSTA

1ZÁKLAD NA TĚSTO: Do větší mísy dáme mouku, sůl, olivový olej a ocet. Promícháme a s postupným přiléváním vlažné vody vypracujeme hladké pružné těsto, které nesmí lepit. Pokud se nám zdá těsto příliš lepivé, přidáme trochu hladké mouky. Tip: Těsto můžeme samozřejmě vymíchat v robotu, já ale nejsem jeho šťastným majitelem, takže u mě vládne ruční práce.

2POŘÁDNĚ ULEŽET: Hotové těsto zabalíme do potravinové folie a necháme cca 2 hodiny odpočinout při pokojové teplotě.

3KULIČKY Z TĚSTA: Odleželé těsto si vybalíme z folie a vytvarujeme z něj cca 15 kuliček o velikosti golfového míčku (1 kulička má cca 50 g).

4TAJEMSTVÍ SPRÁVNÉHO VYVÁLENÍ: Těsto se válí ve dvou etapách, nejprve každý plát zvlášť a poté všechny najednou naskládané na sobě. Při první etapě válení se proto nesnažte těsto nijak zvlášť natahovat a tvarovat do požadované velikosti pečící formy, protože toho docílíme právě v druhé etapě válení. A co je nejdůležitější? POŘÁDNĚ PODSYPÁVAT KUKUŘIČNÝM ŠKROBEM! Jinak se těsto lepí a nedá se s ním pracovat.

5PRVNÍ ETAPA VÁLENÍ: Připravené kuličky jednu po druhé vyválíme válečkem na tenký kulatý plát (o průměru cca 25 až 30 cm). Pláty těsta i plochu, na které válíme, neustále podsypáváme kukuřičným škrobem. Vyválené pláty vrstvíme bokem a opět podsypáváme škrobem, aby se nám neslepily k sobě až je budeme válet dohromady. Těsto se během válení může sem tam protrhnout, to ale vůbec ničemu nevadí.

6DRUHÁ ETAPA VÁLENÍ: V tuto chvíli máme všechny pláty těsta naskládané na sobě a pečlivě prosypané kukuřičným škrobem. Těsto je díky skládání na sebe mnohem pružnější a pevnější, takže se nám ho nyní podaří rozválet do větších rozměrů, než u válení jednotlivých plátů. Párkrát tedy hromádku s těsty přejedeme válečkem a pokusíme se docílit požadované velikosti naší formy na pečení. Tip: Těsto bude váleno přirozeně do kulata, takže pro ulehčení následné práce doporučuji zvolit kulatou, nebo čtvercovou pečící formu.

7FILO FINÁLE: Vyválené filo těsto ořízneme přesně do tvaru naší formy a od teď už nás čeká jen skládání baklavy a to bude hračka.

TIP NA VIDEO

Pokud se v informacích ztrácíte, doporučuji shlédnout tohle video, které mě osobně moc pomohlo v pochopení systému válení těsta. Možná vám ale budou stačit moje fotky. 🙂

POSTUP PŘÍPRAVY BAKLAVY

1OŘECHOVÁ NÁPLŇ: Ořechy nasekáme na hrubo a smícháme je se skořicí.

2SKLÁDÁNÍ BAKLAVY: Když máme připravené těsto i ořechovou náplň, přichází na řadu skládání. Po ruce máme připravené rozpuštěné máslo, kterým nejprve důkladně vymažeme formu na pečení a poté jím budeme potírat každý plát těsta. Tip: Pokud by se vám nedařilo těsto potírat, máslo kapejte štětečkem.

Při 15 plátech těsta vrstvíme: 5 plátů těsta > ořechy > 2 pláty těsta > ořechy > 2 pláty těsta > ořechy > 5 plátů těsta. Pokud budete mít více plátů, přidávejte je rovnoměrně do všech vrstev.

3NAŘÍZNUTÍ: Takto poskládanou baklavu nakrájíme na jednotlivé dílky (jako na obrázku) a pořádně prořízneme do konce.

4PEČEME: Baklavu pečeme na 180°C cca 10 minut. Poté teplotu snížíme na 150°C a pečeme cca dalších 40 minut dokud není povrch krásně zlatavý.

5CUKROVO MEDOVÝ SIRUP: Během pečení baklavy si připravíme sirup. Do malého hrnce dáme připravený třtinový cukr, med a vodu. Celou směs přivedeme za stálého míchání k varu na mírném ohni a poté ji necháme lehce probublávat cca 10 až 15 minut. Občas promícháme a nakonec přidáme citronovou šťávu a necháme vařit posledních 5 minut. Odstavíme a necháme vychladnout.

6SIRUPOVÁ LÁZEŇ: Do zlatova upečenou baklavu vyndáme z trouby a ještě horkou ji rovnoměrně přelijeme připraveným sirupem.

7NECHÁME ODLEŽET: Takto připravenou baklavu necháme minimálně přes noc v pokojové teplotě kvůli vsáknutí sirupu a poté nejméně den v lednici. Tip: Baklava je nejchutnější po několika dnech, kdy se pořádně rozleží a změkne. Odleželou baklavu servírujeme posypanou ořechy a pokapanou čokoládou. Podle chuti můžeme ještě zakápnout čerstvým citronem.

8SERVÍRUJEME: Odleželou baklavu servírujeme posypanou ořechy a pokapanou čokoládou. Podle chuti můžeme ještě zakápnout čerstvým citronem.

TIPY

VYZKOUŠEJTE RŮZNÉ DRUHY OŘECHŮ

Zkuste třeba pistácie nebo pekanové ořechy či jejich mix.

POMOCNÍK VÁLEČEK

Ve videích s přípravou baklavy je často k válení používán dlouhý hubený váleček, který usnadňuje práci. Pokud ho máte po ruce, určitě po něm sáhněte.

SKLADOVÁNÍ BAKLAVY

Baklava vydrží v lednici i 14 dnů a pořád je vynikající.

Dobrou chuť přeje Judit

Napište komentář

Napište komentář
Zde napište své jméno

spot_img
spot_img

Z našich cest