Udang asam manis: Indonéské krevety ve sladkokyselé omáčce a VEG VERZE s lilkem

Můj neoblíbenější recept z Indonésie.

To nejnovější

spot_img

V cestovatelských článcích o indonéské kuchyni jste se mohli dočíst nejrůznější zajímavosti, tradičnosti i podivnosti, se kterými se na indonéských ulicích běžně setkáte. Povídali jsme si o pouličních jídlech jako jsou smažené nudle, rýže nebo saté a zabrousili jsme i na zvláštnosti jako je kozí polévka, tempeh a nejrůznější druhy sambalu.

Dnes si připravíme oblíbené udang asam manis neboli krevety ve sladkokyselé omáčce.

A jak tohle jídlo vypadá v Indonésii? Sladkokyselé krevety jsou v Indonésii trochu dražším jídlem podávaným v pouličních rybích jídelnách a má jistou spojitost s čínskou a malajskou kuchyní. Krevety jsou tradičně připravovány včetně krunýřů i nožiček, se kterými se musíte poprat až při jídle. Příbory nejsou běžnou součástí, nejlépe totiž poslouží šikovné ruce, a to jak na krevety, tak na rýži a omáčku. V každé pouliční jídelně proto běžně narazíte na umyvadlo, ve kterém se na konci hodování opláchnete. Klidně od hlavy až k patě. 🙂 Krevety jsou stejně jako ostatní jídla podávaná s lepkavou bílou rýží (nasi putih), kecapem (hustou sladkou sójovou omáčkou) a různými druhy sambalu (pálivý omáčkami). Sladkokyselé krevety samy o sobě nepálí. Od toho je tu jejich druhá verze, do které se přidává chilli už při vaření a od toho v jejich názvu ještě najdete slovíčko pedas (pálivý).

Ale jak připravit tento recept doma? Tady je pár tipů na začátek.

TIPY

VÝBĚR A ROZMRAŽENÍ KREVET

Krevety můžou být jak velké tak malé, vyloupané i nevyloupané, čerstvé i mražené. Nejlepší jsou samozřejmě ty čerstvé, ale ani mraženými nic nezkazíte. Stačí je jen správně rozmrazit a to v pomalu v teplé vodě, potom je pořádně propláchnout a naložit do citronové šťávy s olivovým olejem. To krevety krásně oživí a přesně to jsem udělala i v dnešním receptu.

OČIŠTĚNÍ KREVET

Pokud budete pracovat s nevyloupanými krevetami, doporučuji je oloupat a očistit před přidáním do jídla. Indonésani to sice nedělají, ale na talíři je s tím pak šílená práce a hlavně škoda omáčky, která zůstává na skořápkách. 🙂

PÁLIVÉ NEBO NEPÁLIVÉ

Zvolte podle své chuti. Já tento recept dělám lehce pikantní.

(NE)NAHRADITELNÝ TAMARIND A SÓJOVÁ OMÁČKA

Tamarindová pasta je poměrně důležitou ingrediencí, která omáčce dodá šmak kyselosti, barvu a hustou konzistenci. Seženete ji v třeba v obchůdku s indickými potravinami a nebo v koutku mezinárodní kuchyně. Co se týče volby sójové omáčky, sáhněte po kvalitním tmavém typu. Já používám tamari sójovou omáčku a v Indonésii používají kecap manis (hustá sladká sójová omáčka).

• doba přípravy: 15 minut • počet porcí: 2 až 3

INGREDIENCE

 • 250 g krevet (použila jsem velké vyloupané mražené krevety) nebo 1 velký lilek

na sladkokyselou omáčku

 • 1 bílá cibule
 • 1 červená cibule
 • 3 stroužky česneku
 • 2 červené chilli papričky (pokud děláme pálivou verzi)
 • 1/3 šálku zeleninového vývaru
 • 4 lžíce sójové omáčky
 • 2 vrchovaté lžičky rajčatového protlaku
 • 2 lžičky kokosového sirupu (nebo třtinového cukru)
 • 1 lžička tamarindové pasty
 • 1 lžíce ústřicové omáčky
 • 1 lžíce oleje
 • 1 lžička kukuřičného škrobu + 1 lžíce vody (na případné zahuštění)

k servírování

 • jasmínová rýže
 • měsíčky limety

VEGETARIÁNSKÁ A VEGANSKÁ VERZE

Místo krevet použijte lilek a rázem máte dokonalé veg jídlo. A jak na to? Lilek pokrájím na kostičky a na trošce oleje zprudka osmahnu na pánvi. Ze všech stran a do zlatova. Hotový lilek přidám do omáčky ve stejnou chvíli, jako by se přidávaly krevety. Nezapomeňte také na vynechání ústřicové omáčky.

POSTUP

1PŘÍPRAVA KREVET: Čerstvé krevety oloupeme a zbavíme střívek. Mražené pomalu rozmrazíme v teplé vodě a poté naložíme do citronu a olivového oleje. Přesný postup v tipech výše.

2PŘÍPRAVA INGREDIENCÍ: Bílou cibuli nakrájíme na osminky a rozdělíme na jednotlivé kousky. Červenou cibuli nakrájíme na jemné plátky. Česnek a chilli papričky pokrájíme na větší kousky.

3ŠUP NA PÁNEV: Na lžíci oleje zprudka osmahneme pokrájené cibule, česnek a chilli papričky. Pozor, nic se nesmí připálit a tak nezapomínáme míchat. Chvilku před tím, než nám začne cibulka zlátnout vlijeme silný zeleninový vývar a přidáme tamarindovou, sójovou i ústřicovou omáčku. Promícháme a přidáme kokosový sirup a rajčatový protlak. Opět promícháme a necháme společně provařit dokud omáčka trochu nezhoustne.

4PŘIDÁME KREVETY: Do připravené omáčky vložíme krevety, promícháme a vaříme cca 5 minut. Tip: Krevetám stačí opravdu chvilka, potom začnou tvrdnout a budou příliš vysušené.

5DOCHUCENÍ A PŘÍPADNÉ ZAHUŠTĚNÍ: Když je hotov, finálně dochutíme a pokud se nám zdá omáčka příliš tekutá, zahustíme ji kukuřičným škrobem rozmíchaným v trošce vody. Tuto směs přilijeme k vařícímu se základu a necháme minutku probublat a zhoustnout. Tip: Ve veg verzi v tomto bodě přimícháme předem opečený lilek.

6SERVÍRUJEME: Sladkokyselé krevety podáváme s jasmínovou rýží a měsíčky limetky.

Dobrou chuť přeje Judit

Napište komentář

Napište komentář
Zde napište své jméno

spot_img
spot_img

Z našich cest