Když se v kuchyni přestanou objevovat čerstvá rajčátka a začínají dozrávat jablka… Nastává čas podzimu a ta pravá chvíle na pořádnou, barevnou a hřejivou dýňovou polévku. A právě tu si dnes uděláme.
Někteří z vás si možná řeknou, že dýňovku zrovna moc nemusí. A já se vůbec nedivím, ani mě první zkušenost s touto polévkou nenadchla. Byla sladká, nedochucená a chutnala trochu jako dětská kaše. A taková je bohužel většina dýňových polévek, které jsem měla tu možnost ochutnat v restauracích. Důležité ale je, že to jde i jinak!
Dnešní polévka je sice z dýně, ale nesplňuje žádný z výše zmíněných bodů. Bude totiž pořádně ochucená, trochu netradiční a s křupavým dýňovým gomasiem. Recept je jednoduchý, rychlý a budete se olizovat.
• doba přípravy: 30 minut • počet porcí: 6
INGREDIENCE
na polévku
- 1 středně velká dýně hokkaido
- 2 brambory
- 2 červené cibule
- 2 stroužky česneku
- 5 cm kus čerstvého zázvoru
- 1 lžíce červené kari pasty
- 400 ml hustého kokosového mléka
- 1 litr zeleninového vývaru
- olivový olej
- čerstvě mletý pepř
- sůl
na dýňové gomasio
- hrst dýňových semínek
- mořská sůl
k servírování
- dýňové gomasio
- čerstvé pečivo
- dýňový olej
POSTUP
1ZELENINA: Dýni rozkrojíme, vydlabeme z ní semínka a společně s bramborami ji nakrájíme na kostičky. Cibule nakrájíme nahrubo, česnek na plátky a zázvor na kousky. Tip: Dýni hokkaido ani brambory není třeba loupat.
2ZÁKLAD NA POLÉVKU: Ve větším hrnci rozpálíme olej na středním plameni, přidáme cibuli a necháme zpěnit, po chvíli přidáme česnek i zázvor a minutku restujeme. Nakonec přidáme kari pastu a promícháme, aby se spojila s ostatními ingrediencemi. Poté přidáme dýni a brambory. Vše společně orestujeme a zalijeme vývarem tak, aby byly ingredience ponořené. Tip: Pokud se nám bude přichytávat na dno hrnce, přidáme malinko vody.
3OCHUTÍME A VAŘÍME: Nyní do hrnce přidáme sůl a pepř a polévku vaříme cca 30 min na mírném plameni dokud zelenina nezměkne.
4ROZMIXUJEME A PŘIDÁME KOKOSOVÉ MLÉKO: Když je hotovo, vše rozmixujeme v hladký krém a vlijeme kokosové mléko. Promícháme a vrátíme zpět na mírný plamen. Za stálého míchání krátce povaříme a případně doladíme hustotu polévky vývarem.
5DOCHUTÍME: Nakonec ochutnáme a finálně dochutíme. Polévku odstavíme a necháme odstát.
6GOMASIO: V pánvi na sucho opražíme dýňová semínka se solí a hotovou směs rozmixujeme na hrubo. Tip: Pozor, ať se nic nepřipálí, trvá to jen chvilku a musíme míchat.
7SERVÍRUJEME: Hotovu polévku servírujeme s dýňovým gomasiem, dýňovým olejem a oblíbeným pečivem.
Dobrou chuť přeje Judit