Nic ze zahrádky nechutná lépe než… barevná, šťavnatá a hlavně voňavá rajčátka, na která se stačí jenom podívat a sbíhají se sliny. Miluju letní dny, kdy si nosím ze záhonků ty nejlepší bio dobroty z vlastních zásob. Sem tam osvěžující rybíz, šťavnaté švestky, domácí cukety, dýně, bylinky a spousty dalších zázraků přírody. No kdo by to nemiloval.
Pojďme si tedy ještě na chvíli užít léto s rajčátky, protože pak se to všude začne hemžit dýněmi a barvami podzimu. Dnes nám stačí pár rajčat, čerstvá bazalka, česnek a olivový olej. Hra jednoduchých chutí a vůní, které jsou tak tradiční. A recept je tak snadný, že jej zvládnete do slova za pár minut.
• doba přípravy: 15 minut • počet porcí: 2
INGREDIENCE
- 250 g italských těstovin (já použila fettuccine)
na rajčatovou omáčku
- 5 až 6 větších zralých rajčat
- 4 šalotky
- 4 stroužky česneku
- hrst čerstvé bazalky
- olivový olej
- čerstvě mletý pepř
- sůl
k servírování
- hrst čerstvé bazalky
- 100 g parmezánu
VEGANSKÁ VERZE
Vynechte parmezán a nahraďte ho třeba mixem lahůdkové droždí s keshu ořechy a solí a rázem máte skvělé veganské jídlo.
BEZLEPKOVÁ VERZE
Zkuste použít i oblíbené bezlepkové těstoviny nebo zoodle (nudle z cukety).
TIPY
ZKUSTE EXPERIMENTOVAT
Do základu můžete zkusit přidat také pár sušených rajčat, které chuť ještě více vybombí a nebo můžete celé těstoviny servírovat třeba s orestovanými krevetkami na česneku a bylinkách.
POSTUP
1TĚSTOVINY: Do hodně osolené vroucí vody dáme těstoviny a vaříme podle návodu al dente. Tip: Voda musí být tak slaná jako mořská, jinak nedodá těstovinám žádnou chuť.
2RAJČATOVÁ OMÁČKA: Během vaření těstovin pokrájíme rajčata na kostičky a šalotky na jemno. 2 stroužky česneku očistíme, rozdrtíme nožem a v hlubší pánvi jej na olivovém oleji pár minutek orestujeme. Tip: Česnek krásně ochutí olej, ale nesmí se připálit, jinak zhořkne. Poté česnek vyndáme, přidáme olej a na něm krátce orestujeme šalotku, ke které přidáme rajčata a zbylé 2 stroužky česneku, které prolisujeme. Vše promícháme a necháme pár minut provařit, aby se chutě propojily.
3DOCHUTÍME: Když nám rajčata trochu změknou, máme téměř hotovo. Zmírníme plamen a dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Pokud jsme měli kyselejší rajčata, můžeme přidat trochu kokosového sirupu na doslazení.
4SMÍCHÁME: Uvařené těstoviny scedíme a přidáme je do pánve k rajčatové omáčce. Vše zakápneme olivovým olejem a přidáme posekanou bazalku. Finálně dosolíme, promícháme a máme hotovo.
5SERVÍRUJEME: Rajčatové těstoviny podáváme s nastrouhaným parmezánem a další hromadou bazalky. A samozřejmě s vychlazeným bílým vínem.
Dobrou chuť přeje Judit