Dovolená vs dovolená aneb Asie s cestovkou? Netřeba

aneb humorné pojednání o cestování

Nové recepty

Vyrábím s láskou

spot_img

Když se rozhodnete podívat do světa, máte 2 základní možnosti. Být “cestovatelem”, který poznává, objevuje a ochutnává. Nebo “turistou”, který dává přednost odpočinku a památkám. Jedna věc je ale jasná, buď budeme žít mezi místními a nebo za zdmi resortu. To jsou dva oddělené světy, kde všechno začíná. 🙂

V tomto článku mám pro vás malinko úsměvné srovnání základních druhů cestování.

TIP 1 – POHODA V RESORTU


Byla jsem na tom úplně stejně. Proč? Možná je to tím, že to známe zažité z dovolených s rodiči. Možná tím, že cestovky jsou víc vidět a je to tak nějak pohodlnější a jednodušší. Koupíte si all inclusive pobyt z katalogu se snovými fotkami nekonečných pláží, romantických západů slunce a modrých bazénů lemovaných palmami a koktejly. V den odjezdu jste nastoupeni s kufrem plným opalovacích krémů a slunečních brýlí na smluveném místě s dalšími “výletníky”. Naloží vás a o pár hodin později zase vyloží v resortu s výše zmíněným bazénem a dovolená může začít!

Vybalíte, zkontrolujete výhled z balkonu, pak omrknete jak daleko je to k moři, co bude k jídlu a je to. Ráno na snídani, pak do bazénu a na pláž, sem tam pro koktejl, pak něco dobrého a šup šup zpět na lehátko. A máme tady večer a k tomu přece patří další jídlo a pití! A taky nějaká ta hudba a noční procházka v okolí. Nakoupíte dárečky počínaje magnetkami a pohlednicemi a konče suvenýry z trhů, kde zkoušíte smlouvat cenu. A takhle se to opakuje den po dni a zlatým hřebem celé té “exotické” dovolené je výlet lodí nebo cesta autobusem k nějakým těm památkám, abychom taky něco viděli. No a týden až dva je za námi. Zapakujete kufr, naposledy se jdete rozloučit s pláží a jede se domů.

Po návratu všem vyprávíte, co jste všechno zažili, kamarádi obdivují vaše opálení a fotky, pak rozdáte suvenýry a je po všem. A zase za rok. Každý z nás asi takovou dovolenou zažil a v podstatě asi není co víc k tomu říct. Pro jednoho to může být dovolená snů a pro druhého trochu nuda. Takže jdeme dál. 🙂

TIP 2 – POZNÁVACÍ ZÁJEZDY

Hit posledních let, který je pravým opakem pohodičky na pláži. Jsou to hrrrrrrr poznávací zájezdy.

Uvidíte toho hodně. To bez debat. Během pár dnů objedete doslova celý svět. Nestihnete si odpočinout, rozkoukat se, ale alespoň jste tam byli a máte fotku.

Cestovka připraví napěchovaný program po hlavních turistických místech v zemi a celý svět s vámi objede klidně za týden. A to včetně letu. Že se to nedá zvládnout? To byste koukali!

Ve skutečnosti by to ale možná nemělo být jen o turistických místech. Jen si vezměte, jak to chodí u nás. Všichni cizinci chtějí vidět Prahu a tak je autobusy vyloží na Staromáku, průvodce je táhne po hlavních atrakcích, kde si všechno cvaknou a pak je naženou do předražené hospody, kde jim na talíři přistane průměrná svíčková s brusinkovým kompotem a sladkou šlehačkou ze spreje. Krása. Ale o skutečné zemi nemají ani potuchy. Ani o jídle, ani o lidech, ani o podstatě naší kultury. Na cestách po Indonésii jsme potkali bohatou dámu, která jela na Eurotrip, při kterém navštívila i Prahu. Hrozně se divila, že ve skutečnosti nejíme pořád párky a buřty na tácku, jako to viděla v centru Prahy a byla hodně překvapená naším skutečným vyprávěním z naší vlasti.

Mimo jiné… před lety jsme pro zajímavost zavítali na jednu takovou přednášku od známého cestovatele, který je tváří nejmenované zážitkové cestovky a ten projel celýýýý Vietnam, Kambodžu a Laos za 21 dní (včetně letu). Hrdě tenkrát tvrdil, že se všude bez problému domluvíte anglicky. TOMU ROZHODNĚ NEVĚŘTE. Existuje spousta lidí, kteří tvrdí, že se všude domluvíte anglicky, realita je ale dost šokující…

Žádná země se nedá procestovat za dva týdny a ne, anglicky se opravdu všude nedomluvíte a v Asii to platí dvojnásob.

Anglicky se bez problémů domluvíte v letadle, na letišti, v business sféře a v turistických oblastech, to bez debat. Ale venku ve skutečném světě? Záleží jen na koho narazíte. Je to asi jako kdyby Japonci čekali, že se ve Lhotce na Moravě domluví anglicky. Leda náhodou. 🙂 P.S. Milá indonéská dáma byla taky velmi zklamaná, že Češi s ní nechtěli mluvit anglicky a to byla v Praze! Jazykově můžete narazit na propast všude, jednu výhodu to ale má, nemusíte se bát, že vám vaše (možná chabá) angličtina nebude stačit. Bude! 🙂

TIP 3 – NA VLASTNÍ PĚST DO VÍRU TURISMU

“Jo vy chcete jet na Srí Lanku? Tam byla loni Lenka s Honzou”. A pak potkáte Lenku a dozvíte se, že sice nejeli s cestovkou, ale přesouvali se taxíkem a národní Rice and Curry vůbec neochutnali, protože celou dobu jedli fish and chips z restaurací u pláže. Mimochodem, nejen na Srí Lance je velkým hitem v cestování, že si zaplatíte “místního”, který se o vás celé 3 týdny stará a vozí vás od památky k památce. Pro někoho to může být fajn, my bychom ale asi zešíleli, protože nejsme schopni přijít někam včas a být na někom závislí. Jak to ale udělat a odhodlat se i za hranice turistických oblastí?

TIP 4 – JAK SE ODHODLAT A ZAČÍT OPRAVDU POZNÁVAT?

I my bychom doteď cestovali jako v bodě 1., 2. nebo 3. Do vody jsme skočili po hlavě až ve Vietnamu, kde nás kamarád doslova vyškolil životem. Nejdřív se nám to líbilo, pak jsme chtěli domů, brečeli jsme a měli jsme hlad, pak se nám to líbilo a pak jsme chtěli zase domů a nakonec jsme si Asii zamilovali a strávili v ní dlouhé měsíce.

A vždycky, když jsme si začali myslet, že už všechno víme a na všechno jsme si zvykli, tak přišla pěkná facka. Jenže v tu chvíli už není na výběr a letadlo domů letí až za měsíc… a nebo za 5… takže to nějak jít musí. A ono to vážně jde, stačí překonat počáteční zábrany naučit se plout s místním životem. 🙂

A tak jsme objevili skutečnost, že nejvíc toho člověk pozná, když se řídí sám sebou a na nikoho se neváže. Že zážitky nemusí být jen pozitivní, ale hlavně musí být silné. Což jsem si ale v tu chvíli samozřejmě nemyslela. Že nejvíc toho pozná, když si koupí letenku a jede zkrátka pryč. Bez plánů, bez znalostí, bez starostí. Ale jestli se něco na cestách hodí, tak je to dobrý parťák, pak jde všechno líp!

Pokud tedy nemáte zrovna půl roku na cestování, ale chcete poznávat, vykašlete se na poznávací zájezdy typu Vietnam od severu k jihu 14 dní za 60 000 Kč. Kupte si prostě letenku za 15 000 Kč, vytipujte si ubytování na první dny třeba na Bookingu nebo Agodě a řiďte si svůj čas podle sebe. V klidu procestujte třeba jen část země, kterou pak stihnete alespoň trochu poznat a zůstávejte jen tam, kde se vám líbí. Protože cestování je o svobodě! A vy jste páni svého času.

Jasně, že bychom kolikrát leželi raději s pizzou na břiše v resortu, než šlapali pěšky kopec s krosnou, protože po cestě se prostě nedá jet. Ve 45°C a s šustícím křovím za zády. Jenže ty nejsilnější zážitky jsou vždycky trošku extrémní, no ne! 🙂

A teď si asi říkáte, jak to mám asi udělat? Já nikde žádného kamaráda, který mě proškolí, nemám. A právě proto se s vámi chceme podělit o naše rady a typy ověřené na vlastní kůži.

Mrkněte třeba na články z Indonésie, kam jsme se vydali na půl roku pracovat, cestovat a prostě žít.

Judit

Napište komentář

Napište komentář
Zde napište své jméno

Tak to jsem já

spot_img

Vyrábím s láskou

spot_img

Vege a vegan recepty

Sladké recepty

Bezlepkové recepty

Cestování