Indonéská kuchyně je rozmanitá jako Indonésie sama. Na každém ostrově a někdy dokonce v každém městě se připravují variace na tradiční jídla a místní speciality. Dalo by říct, že neexistuje recept, který je všude stejný. Je to asi jako s českou svíčkovou, každý ji dělá po svém a každý jí má nejlepší. V Indonésii sice svíčkovou nepřipravují, ale za to tu mají spoustu jídel, která stojí za to ochutnat. 🙂

P.S. Po našem návratu do ČR se můžete těšit na indonéské recepty!

minulém článku o jídle jsem se zmiňovala, že Indonéská kuchyně nepatří zrovna k nejrozmanitějším na světě a navzdory představě o spoustě zeleniny a ovoce jsou jídla velmi nezdravá a smažená. Když se ale vymaníte z hromad smažené rýže, nudlí a kuřete a nakouknete trochu hlouběji, objevíte v Indonésii i zajímavá jídla plná chutí a koření. A o jídlech běžných i zajímavých si povíme v dnešním článku, který ukončí sérii o Indonéské kuchyni.

1. Nasi Goreng – smažená rýže

Legendární smažená rýže, které se v Indonésii nevyhnete, jí se totiž k snídani, k obědu i k večeři a patří mezi to nejlevnější, co na ulici najdete. Do smažené rýže se přidává vajíčko a dále různé druhy masa i zeleniny. Od použitých surovin se odvíjí název i cena. K nasi goreng se dává také volské oko, vaječná placka, zeleninová obloha a smažené lupínky krupuk. Není to ale pravidlem, každý kuchař to dělá po svém.

Nejčastější varianty nasi goreng: biasa – obyčejné s vajíčkem, sayur – zeleninové, ayam – kuřecí, sapi – hovězí, udang – krevetové, special – masem a vnitřnostmi
Cena: cca od 7 000 IDR/porce = 14 Kč (nasi goreng biasa) do cca 25 000 IDR/porce = 50 Kč (dvojitá porce nasi goreng special)

Nasi goreng special se smaženým vejcem, oblohou a krupukem

2. Mie goreng – smažené nudle

Mie goreng je nudlová obdoba nasi goreng, zkrátka smažené nudle na mnoho způsobů. Najdete je v podobných variantách jako nasi goreng a jsou časné jako snídaňové jídlo. Kromě klasických mie goreng můžete ochutnat také další druhy smažených nudlí jako jsou bihun goreng (smažené rýžové nudle) a kwetiaw (smažené placaté nudle).

Nejčastější varianty mie goreng: biasa – obyčejné s vajíčkem, sayur – zeleninové, ayam – kuřecí, sapi – hovězí, special – masem a vnitřnostmi
Cena: cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč (mie goreng ayam)

Kwetiaw, smažené placaté nudle s vodním špenátem kale a vajíčkem

3. Ayam goreng / ayam bakar / ikan bakar – smažené kuře / pečené kuře / pečená ryba

Smažené kuře (ayam goreng) nebo pečené kuře (ayam bakar) podávané s rýží, různými druhy chilli sambalu a oblohou. Za pár rupií si můžete přihodit kousek smaženého tofu (tahu) nebo tempehu (tempe). Ve stejném stylu se připravuje i kachna (bebek) a ryba (ikan). Další variantou tohoto jídla je ayam penyet, což je smažené kuře, které se následně podrtí paličkou, aby šlo lépe od kosti. Kusy smaženého kuřete můžete na ulici koupit i samostatně bez rýže a smažené kuře je opět oblíbenou indonéskou snídaní.

Cena: cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč (ayam goreng) do cca 40 000 IDR/porce = 80 Kč (ikan bakar)

Pečené kuře ayam bakar s rajčatovým sambalem

4. Bakso / mie ayam / mie ayam bakso – nudle, karbanátky a polévka v různých variantách

Oblíbené pouliční jídlo, které budete potkávat pořád a stojí pár korun. Mie ayam jsou vařené nudle s kuřecím masem a špenátem zalité trochou vývaru. Bakso je masový karbanátek podávaný s vývarem a nudlemi. A když tyto dvě jídla spojíte dohromady, máte mie ayam bakso a to je podle nás nejchutnější. Vše se servíruje v misce a přidává se sambal (pálivá omáčka) a kecap (hustá sojová omáčka). Někde si můžete vybrat z různých druhů knedlíčků i křupavých keksů.

Cena: cca od 5 000 IDR/porce = 10 Kč (bakso polévka), cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč (mie ayam), cca od 12 000 IDR/porce = 24 Kč (mie ayam bakso)

Mie ayam a bakso

5. Sate – špízy

Pokud někde ucítíte vůni grilovaného masa, bude na blízku saté. Tyto malé grilované špízky na špejlích se připravují z kousků kuřecího, kozího, hovězího a rybího masa. Na Bali můžete ochutnat také vepřové nebo z mletého masa smíchaného s kokosem. Špízy jsou podávány s arašídovou omáčkou, různými druhy sambalu, chilli a kecapem. Nejčastější přílohou je samozřejmě rýže, ale na východní Jávě se setkáte také s rýžovými knedlíčky lontong. Saté najdete buď v klasickém warungu, nebo přímo na ulici u pojízdných stánků a posedávajících prodejců.

Nejčastější varianty sate: sate ayam – kuřecí, kambing – kozí, sapi – hovězí, ikan – rybí, babi – vepřové, lilit – mleté, bakso – karbanátkové
Cena: cca od 15 000 IDR/porce = 30 Kč (10 ks sate ayam) do cca 25 000 IDR/porce = 50 Kč(10 ks sate sapi), na Jávě jsou ceny o trochu vyšší

Sate kambing, kozí špízy a sate ayam – kuřecí špízy

6. Masakan padang

Proslulé mističky s masitými přílohami, které jsou nejen v Indonésii častým způsobem stravování. V mističkách najdete různé maso a vnitřnosti v omáčkách, nechybí ani smažené. Masakan padang má speciální jídelny, které poznáte díky velkému nápisu na výloze a vyskládaným mističkám s jídlem. Psaná nabídka neexistuje, jen přijdete a ukážete. 🙂

Cena: cca od 20 000 IDR/porce = 40 Kč

7. Nasi campur – mixovaná rýže

Další tradiční jídlo rozšířené nejen v Indonésii. Nasi campur je rýže s nejrůznějšími přílohami od masa a nudle až po zeleninu a pálivé sambaly. Častá nabídka je smažené kuře, tempeh a tofu, ochucená zelenina jako jsou fazolky nebo lilek, vařené vejce, kus slané ryby, smažené nudle. A tak dále a tak dále. Zkrátka ukazujete prstem co hrdlo ráčí. 🙂 Obyčejnější nasi campur koupíte také zabalené v banánovém listu u cesty, nebo na trajektech.

Cena: cca od 12 000 IDR/porce = 24 Kč

Nasi campur

8. Nasi timbel, nasi uduk, nasi kuning

Rýže připravovaná tradičními způsoby. Nasi timbel je rýže vařená v banánovém listu, nasi uduk v kokosovém mléce a nasi kuning v kokosovém mléce s kurkumou a kořením. Rýže se podává s kouskem masa, ryby, vajíčkem, tofu nebo tempehem a chilli sambalem. K nasi timbel je také někde podávána zeleninová polévka sayur asem.

Cena: od 20 000 IDR/porce = 40 Kč

Nasi timbel komplit - rýže v banánovém listu, maso, tempeh, tofu a sambal
Nasi timbel, rýže v banánovém listu, maso, tempeh, tofu a sambal

9. Bubur ayam – rýžová kaše s kuřecím masem

Oblíbené snídaňové jídlo, které kupodivu není smažené. 🙂 Bubur ayam je rýžová kaše na kterou se sypou kousky kuřecího masa, smažená šalotka, zelená cibulka a arašídy. Vše se podle chuti zalévá kecapem a sambalem. K bubur ayam se také podávají smažené lupínky krupuk a špízy z křepelčích vajíček a kuřecích jatýrek.

Cena: cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč do cca 15 000 IDR/porce = 30 Kč (bubur ayam a několik špízků z vajíček a jatýrek)

Rýžová kaše s masem a omáčkami - bubur ayam
Bubur ayam, rýžová kaše s kuřecím masem, nalevo špízy z vajíček a jatýrek a lupínky krupuk

10. Babi guling – rožněné prasátko

Výhradně balijská specialita, kterou jinde v Indonésii není, protože na Bali je velká koncentrace hinduistů, kteří s oblibou jedí vepřové. Babi guling jsou vlastně takové vepřové hody, při kterých se zpracuje celé prase jako při české zabijačce. Z kostí se vaří polévka, z kůže jsou křupky, z vnitřností klobása, z horšího masa jsou mleté špízky s kokosem a nejlibovější maso se jí pokrájené nebo na špízech. To všechno dostanete na proutěný talíř s rýží, sambalem a různými druhy strouhaného kokosu se zázvorem a limetou.

Cena: cca 20 000 IDR /porce = 40 Kč

Babi guling
Warung babi guling

11. Gule/gulai kambing – kozí kari polévka

Vynikající silná kozí polévka z vývaru z kostí a vnitřností, do kterého se přidává koření, limeta, chilli a kokosové mléko. Polévka je servírovaná jak čistá, tak s masem a někdy i s vnitřnostmi. Na gule kambing polévku narazíte tam, kde mají kozí saté.

Cena: cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč

Kozí polévka gulai kambing. Delikatesa.
Gule kambing, kozí polévka na kari

12. Sop buntut / soto ayam – polévka z hovězí oháňky / kuřecí polévka

Sop buntut je obdoba klasické hovězí polévky, je připravená z hovězí oháňky a kromě masa v ní najdete zeleninu, cibulku a listy petržele. Soto ayam je hustá kuřecí polévka připravená z vývaru, bylinek, nudlí a kousků kuřecího masa. Navrch se přidává celé vařené vejce, smažená cibulka, limeta a chilli sambal. Soto ayam se běžně podává také s rýží jako hlavní jídlo pojmenované nasi soto.

Kromě těchto dvou výborných polévek ochutnejte také soto ayam ceker, což je polévka s kuřecími pařátky. Za zmínku určitě stojí také soto babat (dršťková polévka), soto babi (vepřový vývar – Bali), sop ikan (rybí polévka), sayur asem (zeleninová polévka s kukuřicí – Jakarta a okolí) a soto betawi (hustá vývarová polévka s kokosovým mlékem).

Cena: cca od 10 000 IDR/porce = 20 Kč (obyčejné vývarové polévky), do cca 15 000 IDR = 30 Kč/porce (soto ayam s rýží)

Soto ayam s rýží
Sop buntut - polévka s hovězí oháňky
Sop buntut – polévka z hovězí oháňky

13. Cap cay – zeleninová směs

Zeleninová směs připravovaná z mrkve, květáku, špenátu, zelí, kukuřice, fazolek a kousků masa, nebo krevet. Použitá zelenina záleží na kuchaři, druh masa vybíráte vy. Cap cay se podává s rýží nebo nudlemi.

Nejčastější varianty cap cay: cap cay biasa – obyčejné, ayam – s kuřecím, udang – s krevetami
Cena: od 10 000 IDR/porce = 20 Kč (cap cay ayam)

Zeleninová směs Cap cay
Cap cay, zeleninová směs

14. Kari

Voňavá omáčka, kokosové mléko, koření, křehké maso a kousky zeleniny jako je mrkev, brambory, lilek i fazolky. Indonéské kari může být vynikajícím jídlem, jen najít to pravé, druhů je totiž celá hromada a co kuchař, to recept.

Cena: od 25 000 IDR/porce = 50 Kč

Kari ayam, kuřecí kari

15. Gado gado a pecel

Klasické indonéské „saláty“ s arašídovou omáčkou připravené z fazolek, různých výhonků a listů vodního špenátu kale. Hlavní rozdíl mezi těmito jídly je v tom, že do gado gado se přidávají kousky tempehu, tofu, vařené vejce a brambory. Pecel i gado gado se podávají samotné, s rýží, nebo v oblastech východní Jávy s rýžovými knedlíčky lontong. Na ulicích můžete potkat také nasi pecel (salát + rýže), nebo pecel lele (salát + kousek ryby).

Cena: cca 10 000 IDR/porce = 20 Kč

Gado gado s lupínky krupuk a vejcem

16. Martabak a terang bulan – slané a sladké palačinky

Duo na ulici pečených dobrot, které vyjíždějí do ulic hlavně večer. Martabak je slaná vaječná palačinka, do které se přidává maso, párky, sýr i cibulka. Terang bulan je vyšší sladká palačinka s banány nebo bez, která se po upečení potírá máslem, polévá sladkým mlékem a sype čokoládou, oříšky a sýrem. Místní moc rádi kombinují sýr a čokoládu, my máme nejraději s banány a čokoládou.

Varianty terang bulan: susu – s kondenzovaným mlékem, coklat – s čokoládou, keju – se sýrem, pisang – s banány, kecang – s oříšky, všechny druhy se mezi sebou kombinují
Cena terang bulan: cca od 10 000 IDR = 20 Kč do 20 000 IDR = 40 Kč (podle druhu)

Varianty martabaku jsou například: ayam – s kuřecím, sosis – s párkem, special – se vším možným
Cena martabaku: cca od 15 000 IDR = 30 Kč do cca 30 000 IDR = 60 Kč (podle druhu)

Příprava terang bulan

17. Lak lak – lívanečky

Lak lak jsou balijské zelené lívanečky podávané se strouhaným kokosem a sladkým cukrovým sirupem. Podivnou zelenou barvu mají díky pandanovým listům.

Cena: od 5 000 IDR/porce = 10 Kč(5 ks malých lívanečků)

Zelené lívanečky lak lak

Gorengan – smažené jednohubky

Všudypřítomné smažené kousky pečiva plněné vším možným od masa a zeleniny až po banány. K těm slaným variantám dostanete do sáčku čerstvé chilli papričky i omáčku.

Cena: od 1 000 IDR = 2 Kč/kus

Gorengan

A tak dále a tak dále, jídel je tu opravdu hodně, ale všechny jsou podobné. 🙂 Vždy se kombinují suroviny jako je rýže, nudle, maso, ryby, vejce, tofu a tempeh. Jako koření se používá česnek, šalotka, zázvor, citronová tráva a chilli.

Více o ingrediencích indické kuchyně najdete v tomto článku a praktický česko-indonéský slovník jídel najdete přímo tady.

Tak co říkáte? Zaujala vás indonéská kuchyně? 🙂 Tak můžete zažít ochutnávat hned! V pohodlí domova s některými z našich receptů a nebo rovnou na místě. Zájezdy do Indonesie na vás čekají.

Judit

Okomentovat