Loni jsme na chatě měli takovou nadílku vlašských ořechů, že je zpracovávám až doteď. A jedním z receptů, ve kterém mají vlašáky opravdu vydatný podíl, je turecká baklava s vůní vánoční skořice. Baklava je tradiční sladký dezert, který je oblíbený především v Řecku a arabských zemích.

Tajemství baklavy

Pravá baklava se skládá z mnoha vrstev křehkého filo těsta, takže recepty s listovým těstem nejsou tak úplně autentické. 🙂 Po upečení se baklava polévá medovým sirupem s citronem, který vše krásně spojí a dodá šťavnatost.

Taková baklava je opravdový oříšek na přípravu a chce to trpělivost, když se do toho ale dáte, určitě nebudete litovat. Proto hned na začátku říkám. Nenechte se odradit složitým a zdlouhavým postupem, není to tak hrozné jak to vypadá. 🙂 Náročné na přípravu je pouze těsto. Přesněji řečeno vyválení těsta na tenké pláty.

P.S. Sice bych to neměla říkat, ale pokud si baklavu zamilujete a nebudete mít znovu nervy na přípravu těsta, opatřete si kupované a pak je to hračka. Pojďme na to.


doba přípravy: 2 hodiny chlazení těsta: 2 hodiny doba pečení: cca 50 minut  počet porcí: cca 15

recept_baklava_20

ingredience

na filo těsto
• 470 g hladké mouky
• 250 ml vlažné vody
• špetka soli
• lžička octa
• 4 lžíce olivového oleje
• kukuřičný škrob na podsypávání (NUTNÉ!!!)

na ořechovou náplň
• 3/4 šálku rozpuštěného másla
• 400 g vyloupaných vlašských ořechů
• 2 lžičky skořice

na medový sirup
• 230 g třtinového cukru
• 100 ml citronové šťávy
•200 ml vody
• 150 ml medu

postup


Příprava filo těsta



1. základ na těsto

Ve větší míse smícháme 470 g hladké mouky a špetku soli, přidáme 4 lžíce olivového oleje a 1 lžičku octa. Promícháme a s postupným přiléváním vlažné vody vypracujeme z ingrediencí hladké pružné těsto, které nesmí lepit. Pokud se nám zdá těsto příliš lepivé, přidáme trochu hladké mouky. Těsto můžeme samozřejmě vymíchat v robotu, já ale nejsem jeho šťastným majitelem, takže u mě vládne ruční práce. 🙂

2. pořádně uležet
Hotové těsto zabalíme do potravinové folie a necháme cca 2 hodiny odpočinout při pokojové teplotě.

3. tvarujeme
Těsto si vybalíme z folie a připravíme z něj kuličky o velikosti golfového míčku (1 kulička má cca 50 g). Z tohoto množství surovin připravíme cca 15-16 kuliček, které budeme následně válet na tenké pláty.

4. tajemství správného vyválení
Těsto se válí ve dvou etapách, nejprve každý plát zvlášť a poté všechny najednou naskládané na sobě. Při první etapě válení se proto nesnažte těsto nijak zvlášť natahovat a tvarovat do požadované velikosti pečící formy, protože toho docílíme právě v druhé etapě válení. A co nejdůležitější? Pořádně podsypávat kukuřičným škrobem! Jinak se těsto přilepí. Kukuřičný škrob nelze ničím nahradit.

5. první etapa válení těsta
Připravené kuličky jednu po druhé vyválíme válečkem na tenký plát (cca o průměru 25-30 cm). Pláty těsta i plochu, na které válíme, neustále podsypáváme škrobem. Vyválené pláty vrstvíme bokem a opět podsypáváme škrobem, aby se nám neslepily k sobě až je budeme válet dohromady. Těsto se během válení může sem tam protrhnout, což je zcela normální a vůbec nic se neděje, protože to nebude vidět. Snažte se ale vytvořit alespoň jeden plát bez trhliny, který potom přijde na vrch baklavy.

6. druhá etapa válení těsta
V tuhle chvíli bychom měli mít všechny pláty těsta naskládané na sobě a pečlivě ,,poškrobené“ kukuřičným škrobem. Těsto je díky skládání na sebe mnohem pružnější a pevnější, takže se nám ho podaří rozválet do větších rozměrů, než u válení jednotlivých plátů. Párkrát tedy hromádku s těsty přejedeme válečkem a pokusíme se docílit požadované velikosti a tvaru našeho plechu na pečení. Těsto je váleno přirozeně do kulata, čtvercové se nám asi nepovede. 🙂 Takže pro ulehčení práce doporučuji zvolit kulatou, nebo čtvercovou pečící formu. Obdélníková 35×25 cm, kterou jsem zvolila já je trochu zákeřnější na vyválení.

7. finále je tu
Vyválené těsto ořízneme přesně do tvaru a velikosti formy. A v tuhle chvíli máme to nejhorší za sebou. Teď už to bude hračka. Další postup je pod fotkami.

Pokud se v informacích ztrácíte, doporučuji shlédnout tohle video, které mě osobně moc pomohlo v pochopení systému válení těsta. Možná vám ale budou stačit fotky níže.

recept_baklavarecept_baklava_02recept_baklava_03 recept_baklava_06 recept_baklava_07

 


Recept na baklavu



1. připravíme si ořechovou náplň

Ořechy si nasekáme na hrubo a smícháme je se skořicí.

2. jdeme a skládání baklavy
Když máme připravené těsto i ořechovou náplň, tak konečně přichází na řadu skládání baklavy. Nejprve plech na pečení pořádně vymažeme rozpuštěným máslem a začínáme skládat dovnitř. Důležité také je také pláty těsta během skládání potírat máslem, které si proto předem rozpustíme. Pokud by se vám nedařilo těsto potírat, máslo štětečkem kapejte.

Při 15 plátech těsta dáváme 5 plátů těsta > ořechy > 2 pláty těsta > ořechy > 2 pláty těsta > ořechy >  5 plátů těsta. Pokud budete mít více plátů, přidávejte je rovnoměrně do všech vrstev.

A zde je návod krok za krokem:
Plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > posypat první třetinou připravených ořechů po celé ploše > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > posypat druhou třetinou připravených ořechů po celé ploše > pokapat máslem > plát těsta > pomazat máslem > plát těsta > pokapat máslem > posypat poslední třetinou připravených ořechů po celé ploše > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pokapat máslem > plát těsta > pořádně pomazat máslem a je to.

3. rozříznout
Takto poskládanou baklavu nakrájíme na jednotlivé dílky (jako na obrázku) a pořádně prořízneme.

4. pečeme
Baklavu pečeme v předehřáté troubě na 180°C cca 10 minut. Poté teplotu snížíme na 150°C a pečeme zhruba 40 minut dokud není povrch krásně zlatavý.

5. připravíme si sirup
Zatímco se baklava peč, připravíme si medový sirup s citronem. Do rendlíku si dáme 230 g třtinového cukru a 200 ml vody, promícháme a přidáme 150 ml medu. Celou směs za stálého míchání na mírném plameni přivedeme k varu a necháme lehce probublávat 10-15 minut. Občas promícháme a nakonec vlijeme citronovou šťávu. Sirup ještě 5 minut provaříme a odstavíme z plotny.

6. sirupová lázeň
Upečenou zlatavou baklavu vyndáme z trouby a ještě horkou ji rovnoměrně přelijeme zchladlým sirupem.

7. pořádně vychladíme a servírujeme
Takto připravenou baklavu necháme minimálně přes noc v pokojové teplotě, aby se všechen sirup vsákl. Baklava je nejchutnější po několika dnech, kdy se pořádně rozleží. Hotovou baklavu můžeme ozdobit čokoládou a ořechy.

A tady je pár fotek jak na to. 🙂

     VYTISKNOUT RECEPT     

recept_baklava_09 recept_baklava_10recept_baklava_11

tip

1. zkoušejte různé ořechy
Místo vlašských ořechů můžete vyzkoušet i jiné oblíbené ořechy. Třeba pistácie.

2. máslo není nezbytné
Pokud chcete ušetřit na kaloriích, nemusíte máslem pokapávat každý plát těsta, stačí každý druhý nebo třetí.

3. pomocník váleček
Ve videích a receptech je často k válení použit dlouhý hubený váleček, který usnadňuje práci. Pokud ho máte po ruce, je to výhoda. 🙂

4. skladování baklavy
Baklava vydrží v lednici i 14 dní a pořád je vynikající. Mě nejvíce chutná až tak třetí ten, kdy je pořádně rozleželá a šťavnatá.

Dobrou chuť a pevné nervy přeje Judit

recept_baklava_28recept_baklava_22recept_baklava_13 recept_baklava_14recept_baklava_16 recept_baklava_17recept_baklava_21recept_baklava_27

Okomentovat