Doprava v Indonésii: Ty nejzajímavější postřehy

zajímavosti, podivnosti, postřehy a poznatky z 5 měsíčního života v Indonésii

Nové recepty

Vyrábím s láskou

spot_img

Chystáte se do Indonésie a váháte jakým způsobem cestovat? Na skútru, autobusem, vlakem, nebo třeba taxíkem? Nebo jste jen zvědaví, jak to chodí jinde? Mrkněte na naše poznatky z 5 měsíčního života v Indonésii, kterou jsme projeli na skútru napříč Jávou, Bali, Lombokem a Sumbawou. Najdete tu hromadu zajímavých informací, zajímavostí, podivností i tipů.

POSTŘEHY A TIPY Z DOPRAVY V INDONÉSII JSOU TADY

 1. NENÍ CHAOS JAKO CHAOS: Oproti Evropě je v Indonésii “trochu” chaos, ale aby taky ne, vždyť taková Jakarta je jednou z největších metropolí s počtem obyvatel 12 000 000 a to nepočítáme předměstí, se kterým je to něco kolem 27 000 000! A v tomhle počtu lidí si představte běžný den, kdy se všichni chtějí někam přesunout a to samozřejmě ve stejnou dobu. To se bez trošky toho chaosu prostě zvládnout nedá. Silniční pravidla tu identifikujete jen stěží, ale prostě to funguje. Zkrátka a dobře na vítězném stupínku nehorší dopravy na světě se pro nás stále drží Ho Chi Minh Vity ve Vietnamu, kde je to teda mnohem větší Saigon, než v Jakartě.
 1. SKÚTRY A MOTORKY: Skútrů a motorek je v Indonésii hodně. Potkáte tu jak silné motorky, které řvou na celé okolí, tak i prdítka na rozpadnutí. Většinou jsou ale všude vcelku normální skútry, které mají kupodivu (většinou) funkční zrcátka a sem tam nějakou tu nálepku hello kitty. Zvláštností jsou skútry, které jsou zároveň pojízdnou jídelnou.
 1. AUTA, AUTA, AUTA: Bohatší Indonésani si potrpí na luxus a k tomu patří nejnovější mobily a drahá auta. Velká a naleštěná auta, taková, která u nás moc často nepotkáte. A podle toho, kolik jich pořád potkáváte máte pocit, že je tu buď dávají zadarmo ke kafi, nebo že Indonésie není vůbec chudá. Nenechte se vyvést z omylu, auta tu prý mají všichni na leasing, protože je to pěkně drahá záležitost. Takové auto je prestiž a tak ho pořád leští a myjí a to klidně i několikrát denně. Dojedou do krámu a když se vrátí, tak to auto umyjí, dají ho pod plachtu a odpoledne to udělají ještě 3x. Viděli jsme to vlastní oči a uvažovali jsme, jestli sem naše auto nepošleme na dovolenou.
 1. KOLONA? VE MĚSTĚ I V HORÁCH: Když máte ve městě auto, jste prostě pomalejší než na skútru. Jakartu a větší města zacpává hromada aut, díky kterým se tvoří nekonečné kolony. S autem je to na draka. A na draka je to nakonec i pro všechny kolem, protože auta ucpou u malé škvíry pro skútry. A když se takové velké drahé auto vydá do kopců, kde jsou úzké cesty a potkají se dvě vedle sebe, nastává problém. V prudkém kopci se doprava ve vteřině zastaví a pak se vám může hezky stát, že už to na skútru nerozjedete nebo neustojíte. Málem jsme se takhle skáceli do škarpy se vším tím nákladem, co vezeme. V období dešťů mají majitelé aut výhodu, oproti ostatním jsou v suchu a hezky všechny kolem kropí.
 1. KDO TU ŘÍDÍ DOPRAVU?: V podivných křižovatkách, uličkách, u omezení a u obchodů můžete vidět pány s píšťalkou/praporkem, kteří (hlavně) autům pomáhají vjet do silnice a dostanou za to pár rupií. Odtud se line ten píšťalkový pískot, který budete při cestování na skútru vnímat kolem sebe. Nelekejte se, nepískají, že by něco chtěli, jen pomáhají někomu vyjet a tak musí pozastavit dopravu.
 1. STRACH ZE SKÚTRŮ: Máte pocit, že lidé v Asii se rodí se skútrem? To my měli taky, připadalo nám, že to prostě mají v krvi. Javánci nás ale vyvedli z omylu. Zejména řidiči aut se tu bojí a na skútr by (pokud možno) nesedli. Když pak vidí takové dva “bule” = bělochy, kteří si to drandí uprostřed šílené Jávy, mají z toho hrůzu. Zkrátka se to tu dělí na čtyřkolé a dvoukolé řidiče a ti čtyřkolí by evidentně neměnili.
 1. BAREVNÉ DODÁVKY: Hlavně ve městech na Jávě budete potkávat spoustu barevných dodávek, které zastavují na každém druhém metru na požádání. Jedná se o mini autobus zejména pro místní ženy, jelikož muže jsme uvnitř viděli minimálně. Na některých je přímo napsáno “ladie’s room” a místní si ji přivolají tak, že na ni mávnou, nebo poklepou v koloně.
 1. VLAKY JSOU ZÁŽITEK: Na Jávě jezdí poměrně hodně vlaků a v nich samozřejmě hodně lidí. A to včetně těch, kteří vlastní auto, jenže tím je to pomalé. V obyčejných vlacích to připomíná indické filmy. Hlava na hlavě a na hlavě ještě dalších 10 hlav, na kterých je navrch 20 hlav a 30 tašek. Je to zážitek, který tak úplně nechcete opakovat, ale stojí to za to. Navíc lístek stojí pár korun. Musíte se ale pořádně snažit, abyste se do vlaku vůbec dostali a ještě víc, abyste se dostali ven. A jestli věříte, že vlaky nejsou nafukovací, tak tady rozhodně jsou. Ptali jsme se jedné místní dámy, které denně cestuje z centra Jakarty na předměstí Depok, jestli tohle opravdu zvládá každý den 2x. Řekla nám, že když se tomu chce vyhnout, tak někdy jede už v 5 ráno a pak je to v pohodě. Normálka.
 1. AUTOBUSY: V Indonésii se určitě setkáte s autobusy a to jak s dálkovými, tak s MHD. Nejvíc jich je opět na Jávě, která je hustě obydlená. Autobus už se sice kolonám nevyhne, ale větších městech jezdí ve speciálních pruzích, takže se spoustě z nich vyhne. Městské autobusy mívají dveře třeba půl metru až metr nad zemí. To kvůli tomu, že i nástupiště jsou vyvýšená. Dálkové autobusy jezdí jako šílenci. Když uslyšíte hrozivé troubení, jedná se pravděpodobně o autobus, který se rozhodl, že předjede cokoli a jakkoli. Totéž platí o náklaďácích.
 1. VYZKOUŠEJTE SKÚTR SLUŽBU GOJEK: městech je populární GoJek, je to vlastně taxi služba, jenže na skútru. Zavoláte si řidiče, ten přijede na skútru, dá vám helmu a frčíte kam je libo. Super rychlá doprava za každého počasí, protože klidně můžete jet i s deštníkem. Služba má dokonce mobilní aplikaci a více informací najdete zde https://www.go-jek.com/.
 1. TAXÍKY: Ani to v Indonésii nechybí. Pokud potřebujete odvoz, poptejte se přímo v místě, kde bydlíte, místní domluví lepší cenu. Pokud si chcete taxi obstarat sami vyzkoušejte známý Uber, nebo indonéskou taxi službu BlueBird, má i aplikaci, více na http://www.bluebirdgroup.com/. Je to ověřená firma, s rozumnými cenami a taxametrem, takže se nemusíte s nikým dohadovat na ceně, jak to bývá při mávnutí na ostatní taxi.
 1. BECAKY, TUKTUKY A KOŇSKÉ POVOZY: Další obvyklou záležitostí ve městech jsou becaky, neboli obrácené rikši, kdy je sezení vpředu a řidič vzadu. S tuktuky jsme se za celou dobu setkali jen v Jakartě a specialitou jsou koňské povozy, které potkáte v určitých částech Indonésie. Myslím, že nejvíc jich bylo asi na Lomboku. Ať tak nebo tak, cenu u těchto 3 “dopravců” si budete muset vybojovat, protože se vás pravděpodobně pokusí natáhnout.
 1. TRAJEKTY: Pokud se budete posouvat napříč Indonésií, můžete letět nebo se přeplavit trajektem. Ten mezi Jávou a Bali funguje výborně a trvá kolem 20 minut. Trajekt mezi Bali a Lombokem je na zbláznění, protože v přístavu kotví hodně lodí a nezvládají to řídit. Je běžné že čekáte x hodin na vylodění, trajekt jede 4 hodiny a čekání na obou stranách trvá dohromady klidně další 4. Trajekt mezi Lombokem a Sumbawou je bezproblémový, jen v Lombockém přístavu je opět problém s čekáním. Někdy je to čekání na draka, ale když budete mít štěstí, zahrají vám na kytaru a budete zahrnuti hromadou nasi campur v banánovém listu, arašídy, instantními polévkami a dalším jídlem. Ostatní trajekty prozkoumáme příště.
 1. CO SE VÝŠE NEVEŠLO: No a pak se tu ještě setkáte s běžnými cyklisty. S prdítky táhnoucí obří valníky plné dětí a smetí. A sem tam můžete výjimečně potkat někoho, kdo jde pěšky a nebo stopuje. Nic neobvyklého také není, když místní zastaví a svezou děti k domovu.

A pokud vás zajímají silniční “pravidla” v Indonésii, mrkněte na tenhle článek.

A jaké zkušenosti máte vy? Které dopravě dáváte přednost? Pište, pište.

Judit

Napište komentář

Napište komentář
Zde napište své jméno

Tak to jsem já

spot_img

Vyrábím s láskou

spot_img

Vege a vegan recepty

Sladké recepty

Bezlepkové recepty

Cestování